Daha yeşİl bi̇r gelecek İçİn yeni̇li̇k

2030 YILINA KADAR, NOKIAN TYRES’DA KULLANILAN TÜM HAMMADDELERİN % 50 'Sİ GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR VEYA YENİLENEBİLİR OLACAKTIR.

Her zaman büyük hırslarımız olmuştur.

1934 'te, insanları zorlu İskandinav kışlarının zorlu koşullarında korumak için dünyanın ilk kış lastiğini icat ettik. O günden beri, daha iyi bir gelecek için çalışıyoruz. On yıllardır her mevsim dünyanın dört bir yanındaki sürücü ortakları için yenilikçi çözümler sunuyoruz. Yenilik tutkumuz ve kuzeydeki evimize olan sevgimiz, bizi çevreyi tehlikeye atmadan en gelişmiş kış, yaz ve dört mevsim lastikleri yapmaya adıyor.

Tüm eylemlerimizle gezegenin ve üzerinde yaşayan her şeyin genel refahına katkıda bulunabileceğimize inanıyoruz. İşte bu yüzden kendimize iddialı bir hedef belirledik: Lastiklerimizde kullanılan tüm hammaddelerin % 50 'si 2030 yılına kadar geri dönüştürülecek veya yenilenebilir olacaktır.

SADECE DAHA İYİ YOL GÜVENLİĞİ İÇİN DEĞİL, AYNI ZAMANDA ÇEVREMİZDEKİ DÜNYAYI İYİLEŞTİRMEK İÇİN DE DÜNYAYI DAHA AKILLI SÜRMEYE TEŞVİK ETMEK

CO2 EMİSYONLARINI AZALTMAK İÇİN BİLİM TEMELLİ HEDEFLERİ OLAN İLK LASTİK ŞİRKETİ OLDUK.

LAPLAND VE İSPANYA'DAKİ TEST MERKEZLERİMİZDE EN GÜVENLİ LASTİKLER İÇİN GÜÇLÜ TESTLER.

ÜRETİM VE TEST TESİSLERİMİZDE KULLANILAN YENİLENEBİLİR ENERJİ.

2013 'TEN BERİ DEVRİLME DİRENCİ ORTALAMA OLARAK DÜŞTÜ - % 8,5 = 65.000 ARACIN EGZOZ DUMANI.

NOKIAN TYRES GREEN STEP, BUGÜNE KADAR ÜRETTIĞIMIZ EN SÜRDÜRÜLEBILIR LASTIK

Nokian Tyres Green Step konsept lastiği, araç kullanımını daha da sürdürülebilir hale getirmeye yönelik bu tutkumuzun kanıtı niteliğinde: Lastikte kullanılan materyallerin %93'ü geri dönüştürülmüş veya yenilenebilir.

Yalnızca doğal kauçuk ve çoğunlukta yenilenebilir yağlar, plastikleştirici, reçine ve işlem yardımcıları kullandık. Ek olarak, doğal pirinç kabuğu kül silikonu ve kordon lifi de lastiğin bileşenleri arasında. Green Step'in neredeyse her bileşeni çeşitli geri dönüştürülmüş materyaller içerir ve bunlar arasında kullanım süresinin sonuna gelmiş lastiklerden elde edilen karbon karasından iç yüzeylerde kullanılan bütile, çelik kayışlardaki çeliğe ve yapıdaki topuk tellerine kadar birçok örnek verilebilir. Green Step konsept lastiği, onlarca yıla dayanan inovasyonun ve sürdürülebilir lastik tasarımı konusunda elde edilmiş uzmanlığın sonucudur.

İSPANYA'DAKİ YENİ TEST MERKEZİMİZ SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇÖZÜMLER KULLANIYOR

2021 yılında açılan ve Hakka Ring olarak da bilinen Nokian Tyres İspanya Test Merkezi, son teknoloji ve sürdürülebilirlik sağlıyor. 10 test pisti ile 300 hektarlık alan, Güney Avrupa'nın sıcak koşullarında gelecekteki yaz, dört mevsim ve kış lastiklerimizi test etmek için kullanılmaktadır.

150 'den fazla güneş paneli test merkezine güç sağlıyor. Gündüz, güneş paneli sahasının ürettiği güç, düzenli test faaliyetleri için gereken tüm enerjiyi karşılamaya yeterlidir. Enerjiyi korumak için, park halindeki araçlar için beyaz çatılar ve beyaz çatı perdeleri de kurduk. Islak test yolları, bir yağmurlama sisteminden önemli ölçüde daha az su tüketen bir taşkın sulama yöntemi kullanılarak sulanır. Buharlaşmayan su geri kazanılır. Toplamda suyun % 80 'inden fazlasını geri kazanabiliyoruz ve tekrar dolaşıma kanalize edebiliyoruz.

Merkez yapıldığında, alandan 10 'dan az meşe ağacı kesilmiştir. Bunların yerine 302 zeytin ağacının yanı sıra 60 yeni zeytin ağacı dikiyoruz. Bölgede yetişen badem ağaçları kurtarılarak koruma altına alındı. Merkeze yakın 25 hektar alanı da aldık, koruma altına aldık ve yerel kuşlar için sağlam bir yuvalama kulesi inşa ettik.

DAHA FAZLA BİLGİ EDİNMEK İSTER MİSİNİZ?
KAPSAMLI SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORUMUZDA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÇALIŞMALARIMIZ HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ EDİNEBİLİRSİNİZ.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORUNA GİDİN (ingilizce)

Haber bültenimize abone olun

Lastik seçerken nelere dikkate etmelisiniz? Lastiklere neden ve nasıl bakım yapılır? Haber bültenimize abone olun ve lastikler hakkında daha fazla bilgi edinin!