Kısaca NOKIAN Tyres

Kısaca NOKIAN Tyres

Nokian Tyres, her koşulda gönül rahatlığı sunan, dünyanın en kuzeyinden gelen lastik üreticisidir. Bilgi birikimimiz, İskandinav köklerimize ve değerlerimize dayanır. Binek araç lastiklerimizin, kamyon lastiklerimizin ve ağır araç lastiklerimizin hedefi, tüm yaşam döngüleri boyunca sürdürülebilir güvenlik sağlamak ve çevre dostu olmaktır. Grubumuz ayrıca araç bakım ve lastik servislerinde uzmanlaşmış Vianor zincirini de içermektedir.

2019 yılında, şirketin cirosu yaklaşık 1,6 milyar AVRO idi ve şirket 4.700 kişiye iş sağlıyordu. Nokian Tyres Nasdaq Helsinki'de işlem görmektedir.

İş alanları

Binek araçlar, kamyonetler ve kamyonlar için yüksek kaliteli lastikler geliştiriyor ve üretiyoruz. Özellikle yenilikçi kış lastiklerimizle tanınıyoruz; aynı zamanda rekabetçi yaz ve dört mevsim lastik yelpazesini de geliştiriyoruz. Dünyanın lider, özel ağır araç lastik üreticilerinden biri olarak, orman, tarım, liman ve madencilik makineleri gibi seçilmiş segmentlere odaklanıyoruz. Grubumuz ayrıca araç bakım ve lastik servislerinde uzmanlaşmış Vianor zincirini de içermektedir.

Pazar bölgeleri

Nokian Tyres özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinde ve Rusya'da güçlü bir markadır, Orta Avrupa ve Kuzey Amerika ise büyüdüğümüz pazarlardır. Yenilikçi ve öncü ürünlerimiz, yüksek kaliteli hizmetlerimiz ve güçlü dağıtım ağımız, büyüme bölgelerinde pazar payımızı arttırmamıza yardımcı olmaktadır. Uzun vadede, tüm önemli kış lastiği pazarlarında faaliyet göstermeyi istemekteyiz.

Üretim

Ana ürünler Nokia, Finlandiya, Vsevolozhsk, Rusya ve Dayton, ABD'de bulunan fabrikalarımızda üretilir. Belirli ürünler, kalite seviyeleri Nokian Tyres'ın yüksek standartlarına uyan sözleşmeli üreticilerin fabrikalarında üretilir.

NOKIAN Tyres'ın Tarihi

Nokian Tyres 1988 tarihinde kuruldu ve firmanın kökleri Suomen Gummitehdas Oy veya Finlandiya Kauçuk Fabrikası'nın kurulduğu 1898 yılına kadar uzanmaktadır.

1898
Finlandiya Kauçuk Fabrikası kuruldu
1934
Dünyanın ilk kış lastiği, The Weather tyre
1995
Nokian Tyres hisseleri Helsinki Borsası'nda işlem görmeye başladı
2015
AB lastik etiketlerinin en iyisi A sınıfında dünyanın ıslak yol tutuş ve yakıt verimliliği sağlayan ilk kış lastiği
2018
120 yıldır lastik endüstrisinin önde geleni
2020
Nokian Tyres'ın üçüncü fabrikası ABD'nin Dayton şehrinde üretime başladı.