85 yılı aşkın süredir Nokian Tyres kış lastikleri

Nokia kauçuk fabrikası, 1932 yılında, lastik üretimi için gerekli kompresörler ve sertleştirme presleri sipariş edildiğinde otomobil lastiği üretimini başlattı. İlk Nokian lastikleri dört kumaş katmanına ve çok düz bir yüzeye sahipti, sanki lastiğe bir levha çakılmış gibiydi.

1934'te dünyanın ilk kış lastiği

Lastik üretiminin çok erken aşamalarında Nokian mühendisleri, Kuzey koşullarına özellikle uygun olan bir lastik tipine olan ihtiyacı kısa sürede anlayabilmişti.  Sonuç olarak, kamyon ve yük arabalarında kışın kullanılmak üzere tasarlanan ilk sırtı desenli lastik - ya da diğer bir adıyla “hava durumu lastiği” - üretilmiş oldu.

İlk Hakkapeliitta lastik 1936'da üretildi

İlk kış lastiği, daha sonra Kar Hakkapeliitta'sı adı verilen, binek otomobiller için tasarlanan ilk Hakkapeliitta kış lastiğinin yolunu açtı. Lastik sırtı, emme pedleri ile donatılmış, kademeli, nispeten seyrek enine bir desen sergiliyordu.  Bu sırt deseni 1950'ye kadar değişmeden kaldı. Kış Savaşı'ndan önce, Nokian altı farklı boyda 20.000 Hakkapeliitta lastik üretti.

Monte Carlo'da dünya çapında tanıtım

Nokian Hakkapeliitta kış lastiklerinin geçmişi renkli ve prestijlidir. 1936'dan beri üretilen Hakkapeliitta lastikleri, 1950 ve 1960'lardaki efsanevi Monte Carlo rallilerinde dünya çapında ün kazandı. Çivili Kometa Hakkapeliitta lastikleriyle donatılan otomobiller, karlı ve buzlu dağ yollarında üstün gelmişti. Finlandiyalı pilotlar, rallilerde iyi sonuç elde etmeye devam etti, bu da "Uçan Finliler" sloganının doğmasına yol açtı. Hakkapeliitta lastikleri, benzersiz özelliklere sahip olduğunu kanıtladı ve kısa sürede pek çok farklı ülkeden rakibi tarafından imrenilmeye başlandı.

Buzda sürüş dünya rekoru

Otomobille buz üstünde ulaşılan en yüksek hız rekoru, test pilotu Janne Laitinen'in dondurucu kış havasında Bothnia Körfezi'nde buz üstünde ulaştığı 335,713 km/sa (208,602 mil/sa) ile kış lastiğinin mucidi Nokian Tyres tarafından kırıldı. Dünyanın lider kış lastiği üreticisinin yeni öncü ürünü olan Nokian Hakkapeliitta 8 çivili lastik (255/35R20 97 T XL) benzersiz yol tutuş ve hız sağladı.

80 yılı aşkın güvenlik

AR-GE ilkesi, 80 yıldır az çok değişmeden aynı kalmıştır: zor olan hedef, güvenliğe değer veren ve her koşulda güvenilir lastik performansı beklentisi olan Kuzey koşullarında sürüş yapan insanlar için lastikler geliştirmektir.

Nokian Hakkapeliitta ailesine son katılanlar çivili Nokian Hakkapeliitta 8 ve çivisiz Nokian Hakkapeliitta R2 ile Nokian Hakkapeliitta R2 SUV modelleridir. Tüm lastikler, hem Finlandiya hem de uluslararası dergiler tarafından yürütülen testlerde pek çok ödül kazanmıştır. Lastikler, zorlu hava koşullarında tutuşu iyileştiren, yuvarlanma direncini ve sonuç olarak yakıt tüketimini ve karbondioksit emisyonlarını azaltan pek çok inovasyonu içermektedir.