Kar temizleme dünya rekoru

Nokian Tyres ve Valtra, bağımsız traktörle kar temizleme dünya rekorunu kırdı. Hız rekoru, Nokian Hakkapeliitta TRI lastikleriyle donanımlı, isimsiz bir Valtra T254 Versu traktör kullanılarak Mart 2018'de kırıldı. Sürücüsüz çalışan traktör, Güney Finlandiya'daki kapalı bir yoldaki karları 73,171 km/saat (45,466 mil/saat) ile küredi.

Videoyu izle

"Nokian Hakkapeliitta TRI'nın öngörüsü ve araca benzer kavrayışı, dik yolda çekişiyle birleştiğinde, lastiği kış üstlenicileri için popüler bir tercih haline getirdi."
Toni Silfverberg, Nokian Ağır Araç Lastikleri Satış ve Pazarlama Müdürü

Valtra T254 Versu, 2018 Yılın Traktörü ödülünü almıştır ve tarım, ormancılık ve belediye bakım çalışmaları dahil, geniş bir iş çeşitliliğinde, hem üstleniciler hem de çiftçiler tarafından çok yönlülüğü nedeniyle geniş çapta beğenilmektedir. Bu hız rekorunu elde etmek için gerekmese de, T254 Versu, sezgiselliği nedeniyle traktör operatörleri tarafından geniş çapta takdir edilen yenilikçi SmartTouch kullanıcı arabirimi ile donatılmış şekilde gelir.

“Pek çok müşterimize göre SmartTouch kol desteğinin kullanım kolaylığı, önceden sahip olunması hoş fakat çok karmaşık kabul edilen, otomatik rehber, görev yönetimi ve telemetri gibi teknolojilere yatırım yapma eşiğini aşağıya çekmiştir. Aynı zamanda, verimliliği arttırmaya yardımcı olan ve mevcut iş sistemleriyle entegre olan yeni teknolojilere yönelik artan bir talep görüyoruz. SmartTouch traktörlerimizde yenilikçi teknolojinin ön saflarında kalmaya kendimizi adamış durumdayız”, Mikko Lehikoinen, Valtra EME Pazarlama Müdürü.

Hız rekoru, güvenli koşullarda ve hem Nokian Tyres hem de Valtra araştırma ekiplerinin katılımıyla kırıldı. Lojistik, yol makineleri ve tarım dahil pek çok endüstri boyunca, bağımsız teknolojiye ilgi artıyor. Lider Kuzeyli traktör imalatçısı Valtra'nın, soğuk hava koşullarında yol bakım çalışmalarına uyarlanmış makine üretimine yönelik uzun bir geçmişi var. Hız kaydından alınan veri, gelecekteki bağımsız teknoloji araştırmaları için değerli veriler sağlamaktadır.

Kaygan bir yüzeyde, öne monteli uygulama ile sıradan traktör hızının aşılması, traktör ve lastiklerinin üzerine baskı uygular. Nokian Hakkapeliitta TRI lastiklerinin blok sırt deseni, buzlu ve karlı yüzeylerde denge için özel olarak tasarlanmıştır.

Nokian Ağır Araç Lastikleri Satış ve Pazarlama Müdürü Toni Silfverberg “Nokian Hakkapeliitta TRI'nın öngörüsü ve araca benzer kavrayışı, dik yolda çekişiyle birleştiğinde, lastiği kış üstlenicileri için popüler bir tercih haline getirdi. Aynı özellikler rekor hızlarda çalışırken de güzelce kendilerini gösteriyor”, yorumunda bulunuyor.

Bu, Nokian Tyres ve Valtra tarafından, sıfırın altındaki hava şartlarında kırılan ikinci dünya rekoru. 2015'te, iki Finli imalatçı, ralli efsanesi Juha Kankkunen ile birleşip Nokian Hakkapeliitta TRI lastiklerle bir Valtra T234 Versu traktör kullanarak 130,165 km/saat ile güncel buzda traktör sürme hız rekorunu kırdı.