Hafif ve akıllı yuvarlanma

Yeni araç itme dünya rekoru

Üst düzey performansın önemli bir parçası da, olağanüstü düşük yuvarlanma direncine sahip Nokian Hakkapeliitta R3 kış lastikleriydi.

Videoyu izleyin

Finlandiya'da bir arabayı bir mil boyunca en hızlı şekilde itme konusunda yeni bir Guinness Dünya Rekoru kırıldı. Rekor, bunun kaba kuvvet işi değil, karmaşık bir yapboz olduğunu dile getiren Jussi Kallioniemi tarafından kırıldı. Bu yapbozda her şeyin yerli yerinde olması gerekiyordu: Performansı gösteren kişi, araba ve lastikler. Bu işbirliği; egzersiz ve refah ile ilgili önemli konulardaki bilinci artırmak ve insanları yeni şeyler denemeye teşvik ederek kendilerini geliştirmelerini sağlamak için gerçekleştirildi. Büyük bir başarı kaydedildi: Jussi arabayı bir mil (1.609,34 metre) itmeyi tamamladığında inanılmaz bir şekilde yalnızca 13 dakika 26 saniye geçmişti. Önceki rekor yaklaşık iki dakika aşağı çekilmiş oldu!
Dünya rekoru hakkında daha fazlasını okuyun ›

DÜNYA REKORU İLE İLGİLİ VİDEOYU İZLEYİN VİDEOYU İZLEYİN - REKORUN KIRILIŞI

REKOR, DİNAMİK BİR İKİLİ OLAN 47 YAŞINDAKİ JUSSI ve 2006 MODEL ARABASI RÖHKÖ TARAFINDAN KIRILDI

47 yaşındaki bilişimci Jussi Kallioniemi, araba itmenin kaba kuvvet işi değil, bir beceri oyunu olduğunu söylüyor. Motivasyonunu problem çözmekten alan rekortmen, bu nedenle taşıtın yuvarlanmasını mümkün olduğunca hafif kılabilmek için elinden geleni yaptı. Örneğin, lastiklerin mümkün olan en düşük yuvarlanma direncine sahip olmasını istiyordu, şişme basınçlarını kesin olarak ayarladı ve eğitim konusunda sistematik bir yaklaşım sergiledi. Jussi, performans için 2,1 metrik ton ağırlığında ve kendisini seven sahibi tarafından "Röhkö" adı verilmiş kendi 2006 model Saab arabasını kullandı. Tüm arabalarının bir takma adı vardı ve Röhkö de çalışırken çıkardığı inilti ("röhkäisy") ile tanınmaya başlandı.

NOKIAN HAKKAPELIITTA R3; GÜVENLİLİK, ÇEVRE DOSTLUĞU VE SÜRÜŞ KONFORUNUN KUSURSUZ BİR KOMBİNASYONU

Çivisiz Nokian Hakkapeliitta R3 SUV kış lastikleri; akıllı ve daha yeşil bir sürüşe değer veren sürücüler için bir numaralı seçim. Lastiğin yuvarlanma direnci, arabanın sürüşünün hafifliğini, ekonomikliğini ve çevre dostluğunu büyük ölçüde etkiliyor. Düşük yuvarlanma direncine sahip lastikler kullanmak, her 100 kilometrede 0,5 litreye kadar tasarruf sağlayabiliyor veya elektrikli bir taşıtın gidebileceği mesafeyi büyük ölçüde artırabiliyor. Aynı zamanda karbondioksit emisyonlarını da azaltıyor. Örneğin Finlandiya, İsveç ve Norveç'teki tüm sürücüler ürünün tam ömrü boyunca Nokian Hakkapeliitta R3 lastikleri kullansaydı, bu durum 8.700 tankere karşılık gelen 297 milyon litrelik bir yakut tasarrufu sağlar ve karbondioksit emisyonlarını 710.000 metrik ton azaltırdı.

NOKIAN TYRES'TAN UZMAN MATTI MORRI, JUSSI'YE PERFORMANSI İÇİN İPUÇLARI SUNDU VE TÜM SÜRÜCÜLER İÇİN YARARLI TAVSİYELER PAYLAŞTI. VİDEOLARI İZLEYİN!

UZUN SÜRELİ İŞ, DENGELİ PİK PERFORMANS İLE SONUÇLANDI

Araba itmede hedefler direnci azaltmak, gücü regüle etmek ve kas kuvvetinden tasarruf etmek. Yuvarlanma direnci ne kadar az olursa, lastiklerin dönüşü için o kadar az enerji harcanır ve arabayı ileriye daha hafif bir şekilde götürürler. Jussi'nin kas gerilimi makul bir düzeyde kaldı; performansı dengeliydi ve ağır kas yorgunluğuna neden olmadı. Güç regülasyonu idealdi, zira kaslarını itme sırasında ölçülen maksimum gücün %35-40'ı kadar gerdi. Jussi'nin performans sırasındaki maksimum kalp hızı çok düşüktü, itme sırasında en yüksek hızı saatte 10,4 kilometreye ulaşmış olmasına rağmen kalp hızı dakikada 164'te kaldı. Rekor performansın izlenmesi için Myontec Oy'un akıllı kıyafetleri ve Polar Electro Oy'un ekipmanları kullanıldı.

DAHA DA İYİ OLMA İSTEĞİ SİZİ ZİRVEYE TAŞIR

Jussi, araç itme konusundaki dünya rekoru fikrini 2019 yılında sırtının iyileştiği dönemde buldu. Spor salonunda ağır bir kutuyu itmekten yorulduğunda, araba itmeye başlamaya karar verdi. Kaliteli lastikleriyle tanınan Nokian Tyres, Jussi için kusursuz bir ortak oldu, zira lastikler rekor performansta büyük bir rol oynuyor. Jussi ve Nokian Tyres birlikteliği, birbirine benzer, ısrarcı bir tutumun birlikteliği oldu. Şirketin gelişim konusundaki tutkusu, Jussi'nin antrenman konusundaki tutkusuna benziyor ve ürünler de her türlü koşulda son sınırına kadar test ediliyor.

JUSSI'NİN EĞİTİMİ İLE İLGİLİ VİDEOYU İZLEYİN

DÜNYA REKORUNUN RESİMLERİNE GÖZ ATIN