Rekor sahibi birinin dünyanın en güçlü insanı olması gerekmiyor

Rekor sahibi birinin dünyanın en güçlü insanı olması gerekmiyor

Jussi Kallioniemi, problem çözmekle resmin bütününü yönetmekle ilgilendiğini söylüyor. Dünya rekoru projesi konusunda sistematik ve ısrarcı bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor.

– Jussi: İnsanlar bana çoğu zaman güç yarışmalarında yarışanlar gibi görünmediğimi söylüyor. Değilim de zaten. Normal ve orta yaşlı bir adam da her şeyi hesaba katarsa ve arabanın yuvarlanmasını mümkün olduğunca hafif tutmaya çalışırsa dünya rekoru kırar duruma gelebilir. Büyük engellerden daha da küçük ayrıntılara geçiş yaptık.

"Dünya rekoru konusunda başarılı olmuş olmak bende bir enerji ve mutluluk patlaması yaratıyor. Yapbozun son parçası nihayet yerine oturmuş gibi hissediyorum."
Jussi Kallioniemi

Olağanüstü sayıda engelle karşılaştık. Hatta problemleri çözmek şu anda beklemede olan bir patent başvurusuna sahip bir buluş ile de sonuçlandı. Jussi, arkadaşıyla birlikte deneme itişleri için sürücü kullanmadan tekerlekleri kendisinin çevirmesini sağlayan bir uzaktan kumanda geliştirdi. Gelecekte bu aracın örneğin tamir atölyelerinde veya taşıt denetçileri tarafından kullanılması mümkün olabilir.

– Dünya rekoru konusunda başarılı olmuş olmak bende bir enerji ve mutluluk patlaması yaratıyor. Yapbozun son parçası nihayet yerine oturmuş gibi hissediyorum.

Biyografi: Jussi Kallioniemi

– 47 yaşında, ailesi ile Nokia'da yaşıyor
– "Bir arabayı bir mil boyunca en kısa sürede itme" dünya rekorunun sahibi
– Daha önce "60 libre (27,2 kg) paket taşıyarak en hızlı maraton" konusundaki rekoru kırmıştı: 4 saat 34 dakika 24 saniye
– Özellikle 2019 yılında kas kuvvetini ve dayanıklılığını artırdı
– 2020 yılında araba itme konusunda 600 km civarı antrenman yaptı

Rekoru kıran taşıt “Röhkö”

– Saab 97-X 5.3i Arc
– Motor: 5,3 l V8, 304 hp
– Ağırlık 2.170 kg (Guinness kurallarına göre taşıtın minimum ağırlığının 1.880 kg olması gerekiyor)
– Kilometre sayacı 211.000 km'yi (131.000 mil) geçiyor
– Biyogaz ile çalışıyor
– Çalışmaya başlarken hoş bir inilti çıkarıyor (Fince “röhkäisy”)