Yeni Dünya Rekoru saatte 331,61 km!

Nokian Tyres Buz Üzerinde En Hızlı

Yeni buz üstünde en hızlı araba sürme dünya rekoru, Oulu, Finlandiya'daki Bothnia Körfezi'nde saatte 331,610 km (206,05 mil) sürüş yapan Nokian Tyres test pilotu Janne Laitinen tarafından kırıldı. Rekor, 6 Mart tarihinde, dondurucu koşullara sahip 14 kilometrelik buzlu yolda kırıldı. Dünyanın lider kış lastiği üreticisi rekoru kıran arabayı Nokian Hakkapeliitta 7 çivili lastiklerle (255/35R20 97 T XL) donattı.

Videoyu izle

Yüksek hız üstün kaliteye sahip lastiklerin önemini vurgular, lastikler aracın sürüş yapılan yüzeyle tek temas noktasıdır. Kaygan buzda çok yüksek hızlarda sürüş yaparken, lastikler arabanın yüksek gücüne uygun şekilde en üst seviyede yol tutuşu, mükemmel yapısal dayanıklılık ve direksiyon hakimiyeti özellikleri sunmalıdır.

Hızlanma formülü zorludur. Araba saatte 331 km hızla giderken saniyede 92 metre mesafe kat eder. Lastikler bu yüksek hızlarda olağanüstü bir basınç altındadır ve çapları 15-20 mm genişler. Hava dirençleri arttıkça hız kazanabilmek için daha fazla çekiş gerekir.

"Sınırlarımızı test etmek bize yeni şeyler öğretebilir ve bu da tüm ürünlerimize yansır."
Matti Morri, Nokian Tyres plc, Teknik Müşteri Hizmetleri Yöneticisi

- Zorlu koşullarda yüksek hızla test gerçekleştirmek kış lastiği geliştirmemizde önemli bir rol oynar. Sınırlarımızı test etmek bize yeni şeyler öğretebilir ve bu da tüm ürünlerimize yansır, diye açıklıyor, Nokian Tyres Teknik Müşteri Hizmetleri Yöneticisi Matti Morri.

Guinness Dünya Rekorları organizasyonu buzda sürüş dünya rekorları için ayrıntılı kurallar tanımlar. Bir kilometrelik mesafenin süresi yolun her iki yönünde sürüş yapılarak alınır ve dünya rekoru süresi de bu iki sonucun ortalamasıdır. Araç hızlı bir başlangıç yapar. Rekor denemesini tamamlamak için toplamda bir saat süre vardır. Buz doğal halinde olmalı ve kimyasallarla pürüzlendirilmiş veya işlem görmüş olmamalıdır. Lastikler piyasada satılan türde olmalı ve rekor denemesinin yapıldığı ülkede trafikte kullanıma izin verilenlerden olmalıdır.