Saatte 335,713 km hız ile buz üzerinde en hızlı!

Yeni buz üstünde en hızlı araba sürme dünya rekoru, kış lastiğinin mucidi Nokian Tyres tarafından Bothnia Körfezi'nde, dondurucu kış şartlarında test pilotu Janne Laitinen'in buz üzerinde ulaştığı saatte 335,713 kilometre (208,602 mil) hızla kırıldı. Dünyanın lider kış lastiği üreticisinin yeni öncü ürünü olan Nokian Hakkapeliitta 8 çivili lastik (255/35R20 97 T XL) benzersiz yol tutuş ve hız sağladı.

Yüksek hızlarda, olağanüstü bir güce sahip aracın sıra dışı performansını idare edebilmek için üst sınıf kış lastiklerinin mükemmel yol tutuşuna, yapısal dayanıklılığa ve hassas direksiyon hakimiyetine ihtiyacı vardır. Efsanevi Hakkapeliitta kış lastiği ailesinin en yeni üyesindeki benzersiz Nokian Eco Stud 8 teknolojisi, dengeli ve öngörülebilir bir direksiyon hakimiyeti olarak kendini hissettiren enine ve boyuna dengeli yol tutuşu sağlar. Dengesiz buz üzerindeki çok yüksek hızlarda ve aynı zamanda kış yollarındaki normal araç geçişlerinde bunların her ikisine de ihtiyaç vardır.

"En uç şartlarda yapılan zorlu testler her zaman tüketicilerin çıkarlarına hizmet etmektedir."
Matti Morri, Nokian Tyres plc, Teknik Müşteri Hizmetleri Yöneticisi

En uç şartlarda yapılan zorlu testler her zaman tüketicilerin çıkarlarına hizmet etmektedir. Yeni Hakkapeliitta 8 için son derece zorlu bir meydan okuma hazırlamak istedik: Arabanın saniyede 93 metrenin üzerinde hızla seyahat ettiği ve çivilerin buza 43 defadan fazla vurduğu yüksek hızlarda, lastiklere binen güç inanılmazdır. Havanın direnci arttıkça arabayı hızlandırmak için daha fazla yol tutuşuna ihtiyaç duyarız. Yol tutuşuna ek olarak, direksiyon hakimiyeti ve denge de gereklidir, diyor Nokian Tyres Teknik Müşteri Hizmetleri Yöneticisi Matti Morri.

Aynı yer, aynı araba ve aynı sürücü; tek fark bu kez yeni Nokian Hakkapeliitta 8 lastikler var

Bu olağanüstü testte çok sayıda dünya rekoru sahibi şirket çalışanı “Iceman” lakaplı Janne Laitinen tarafından kullanılan araba bir Audi RS6'ydı. Rekor sırasında Nokian Tyres'ın kendi test aracı saatte 340 kilometreye (211,27 mil) yaklaştı. Yeni dünya rekoru 9 Mart tarihinde Oulu şehri yakınında, Bothnia Körfezi'nin buzları üzerinde oluşturulan 12 kilometrelik (7,5 mil) yolda kırıldı.

Nokian Tyres ve yirmi beş yıldan uzun süredir lastik testi profesyoneli olarak çalışan Laitinen, buz üzerinde giden en hızlı araba Guinness Dünya Rekoru (Mart 2011: saatte 331,61 km, 206,05 mil) ve elektrikli arabayla buz üstünde sürüş rekoru (Mart 2012: saatte 252,06 km,156,62 mil) sahibidir.

Guinness organizasyonu buzda sürüş dünya rekoru için belirli kurallar tanımlar. Bir kilometre süresi her iki yönde de ölçülür. Dünya rekoru bu iki ölçümün ortalamasıdır. Araç hızlı bir başlangıç yapar ve rekorun kırılması için izin verilen süre yalnızca bir saattir. Buz doğal halinde olmalı ve kimyasallarla pürüzlendirilmiş veya işlem görmüş olmamalıdır. Lastikler piyasada satılan türde olmalı ve rekorun kırıldığı ülkede yolda kullanıma izin verilenlerden olmalıdır.

Read more:

Saatte 335,713 km hız rekorunun kırılması!