Test pilotlarının kralı:

Buz adam Janne Laitinen

Nokian Tyres, test pilotlarının iç seslerine hitap ediyor. En gelişmiş teknik cihazların veya bilgisayarların bile ortaya çıkartamayacağı bilgiler sağlayabiliyor. Test pilotu Janne Laitinen dünyanın en iyi kış lastiklerinin ardındaki sırrı biliyor. Kendisi, lastikler konusunda ürün geliştirmenin yeri doldurulamaz bir parçası.

Janne, buz üstünde otomobille ulaşılan en yüksek hız (335,713 km/sa) dalında resmi Guinness Dünya Rekorunu ve buz üstünde elektrikli otomobillerle ulaşılan en yüksek hız (252,09 km/sa) dalında dünya rekorunu kırdı ama günlük işlerinin yüksek hızlı kovalamacalarla uzaktan yakından ilgisi bulunmuyor. Laitinen, "Bu zorlu iş, zorlu koşullar altında binlerce tekrar, sürekli lastik değişimi ve kesin analizler gerektiriyor.

Lastik testleri sırasında, test pilotları olarak bizler lastiklere ilişkin yazılı değerlendirmeler sağlıyoruz ama aynı zamanda, pek çok konuda fikir alışverişi yapıyoruz" diyor. Kendisi az ama öz konuşan ve konuştuğunda sözüne itibar edilen biri olarak tanınıyor.

Neden etmesinler ki? Test pilotlarının değerlendirmeleri, yeni lastiklerin nasıl şekilleneceğini çok büyük oranda etkiliyor. Kuzeyin zor şartları altında, bir kış lastiğinin buz ve kar haricinde diğer yüzeylerde de iyi çalışması gerekiyor.

Lastiğin ürün geliştirme süreci asla bitmez. Lastiklerin kış koşullarında yola tutunma kabiliyeti iyileşmeye devam etmekle birlikte, ıslak zeminde yola tutunma ve yol tutuş konusunda da sürekli olarak çalışılıyor.

Daima ileriye

Laitinen hemen her kıtada lastikleri test ediyor. Yaşamı büyük oranda otomobiller ile lastikler etrafında dönüyor ve o, zamanı olsa daha fazlasına da hazır. Ömrünü hızlı gitmeye adayan adam.

Kendisine iş saatleri dışındaki motor sporları hobileri hakkında soru sorulduğunda, Janne "felsefi bir ifadeyle, sadece ileri gitmeyi sürdürmem gerekiyor.

Bir arkadaş grubuyla dayanıklılık yarışlarına katıldım. Motor sporlarında daima bir hareketlilik vardır ama benim zamanım çok kısıtlı" diyor.

Kendisinin en son girişimlerinden biri, Oulu şehri yakınındaki Bothnian Bay'de gerçekleşen bir rekor denemesiydi. Doğal koşullar teknolojiyi neredeyse alt ediyordu. Fakat, yetenekli ve kararlı Laitinen, bu işin üstesinden gelerek 335,713 km/sa (208,602 mil/sa) ile otomobille buz üstünde ulaşılan en yüksek hız dalında yeni dünya rekorunu kırdı.

Hiç de rutin sayılmaz

Üç dünya rekoru sahibi, otomobiller ve dünyanın en iyi kış lastikleri hakkında uzun ve inandırıcı bir konuşma yapıyor. Otomobille buz üstünde ulaşılan en yüksek hız dalındaki yeni dünya rekoru halen hatırındaki tazeliğini koruyor. Ama Janne, rekor kırdıktan sonra bile sakinliğini koruyan deneyimli bir profesyonel. 300 km/sa ve üzeri hızlarda yol aldıktan sonra bile, sanki köşedeki markete kadar gidip gelmiş gibi görünüyor.

Pekala, rekor kırmak asla sıradan bir iş değildir. Tabi ki, bir başka rekoru geride bırakmak harika hissettirir.