Yeni Dünya Rekoru saatte 252,09 km!

Elektrikli arabayla da Nokian Tyres Buz Üzerinde En Hızlı

Nokian Tyres test pilotu Janne Laitinen, Inari, Finlandiya'daki Ukonjärvi Gölü'nün buzla kaplı yüzeyinde E-RA elektrikli arabayla saatte 252,09 km (156,64 mil) hıza ulaştı. 17 Mart 2012 tarihinde dünyanın en kuzeyindeki lastik üreticisi ve Helsinki Fen Bilimleri Metropolia Üniversitesinin yüksek teknoloji ürünü E-RA (Electric RaceAbout) aracı tarafından kırılan bu rekor benzersizdir.

Videoyu izle

Bu inatçı spor arabanın dondurucu havada toplam 280-kW elektrik motoruyla ulaştığı en üst hız saatte 260 kilometreden (161,59 mil) fazladır. Yüksek hızlarda gerekli olan kesintisiz yol tutuş ve dengeli direksiyon hakimiyetini standart üretim Nokian Hakkapeliitta 7 çivili lastikler (225/40R18) sağlamaktadır.

- Zorlu koşullarda test gerçekleştirmek kış lastiği geliştirmemizde önemli bir rol oynar. Rekorun ve E-RA projesindeki ortaklığın yeni deneyimler kazanmak ve geliştirmenin zirvesindeki ilerleyişimize devam etmek için mükemmel yollar olduğunu düşünüyoruz. Bu, lastik geliştiricileri için gerçek bir ilham kaynağı olup en büyük zorlukları arasında güvenlik özelliklerinin ve elektrikli araçların menzilini büyük oranda etkileyen düşük dönme direncinin iyileştirilmesi yer alır, diyor Nokian Tyres Teknik Müşteri Hizmetleri yöneticisi Matti Morri.

Test altı kilometrelik bir yolda gerçekleştirildi ve Guinness Dünya Rekorları organizasyonunun talimatlarına göre yapıldı. Ancak, henüz bu tür bir rekor için bir sınıf bulunmadığından, Guinness organizasyonu testin onaylanma aşamasında bulunmadı ve bu nedenle bu test "Resmi Guinness Dünya Rekoru" değildir.