Nokian Tyres ve Vianor dünya hız rekoru kırıyor:

Otomobille iki tekerlek üstünde ulaşılan en yüksek hız dalında yeni dünya rekoru = 186,269 km/sa (115,76 mil/sa)

Yeni dünya rekoru; Nokian Tyres'ın ürün geliştirme ekibi, Vianor'un profesyonel pit ekibi ve ünlü dublör Vesa Kivimaki'nin güçlerini birleştirmesiyle kırıldı. Rekora imza atan otomobilin üstündeki lastikler Nokian Tyres Aramid Yanak teknolojisiyle desteklenmiştir. Otomobille iki tekerlek üstünde ulaşılan en yüksek hız dalında yeni dünya rekoru 31 Ağustos 2016 tarihinde Seinäjoki Havalimanı'nda kaydedildi.

Lastiklerin rolü yüksek hızlarda çok önemli hale gelir. Bu durum özellikle, yolla teması sağlayan tek şey iki lastik, yani gerçekte iki avuç içi büyüklüğündeki yüzeyler olduğunda geçerlidir. Rekoru kırmak için, araç mümkün olabildiğince dayanıklı lastiklere ihtiyaç duyuyordu. Nokian Tyres'ın Aramid Yanak teknolojisi, özellikle aşınmaya ve yarılmaya karşı dirençli bir yanak yapısı ortaya çıkartılmasına olanak tanıdı.
Nokian Tyres Teknik Müşteri Hizmetleri Yöneticisi Matti Morri, "İki tekerlek üstünde giderken yolla teması sağlayan şey, lastik yanağıdır. Bu nedenle, bu amaca yönelik özel bir lastik tasarlamamız gerekti. Yanakta kullanılan kauçuk bileşimine eklenen Aramid lifi, lastik yanağını güçlendirerek lastiğe hatırı sayılır bir yırtılma direnci kazandırır. Bu benzersiz yanak bileşimi teknolojisi özel bir yapıyla birleşerek hız rekorlarına uygun teknik özelliklerin ortaya çıkmasını sağlamıştır" diyor.

Aramid Yanak teknolojisinin ardındaki sır, aynı zamanda havacılık sanayinde ve savunma sanayilerinde kullanılan olağanüstü güçlü aramid lifidir. Örneğin, yeni nesil SUV lastiklerinde de bu teknolojiden yararlanılmaktadır.
Morri, "Bu dünya rekoru denemesi için gereken tutku ve yaratıcı çılgınlık aynı zamanda, Nokian Tyres'ın ürün geliştirme felsefesini de tanımlamaktadır. Yeni şeyler denemeye ve limitlerimizi test etmeye ihtiyaç duyarız. Ancak bu sayede, geleceğin daha güvenli ve daha dayanıklı lastiklerini geliştirebiliriz" diyor.

"Yeni şeyler denemeye ve limitlerimizi test etmeye ihtiyaç duyarız. Ancak bu sayede, geleceğin daha güvenli ve daha dayanıklı lastiklerini geliştirebiliriz" diyor."
Matti Morri, Nokian Tyres Teknik Müşteri Hizmetleri Yöneticisi

Vianor'un uzman pit ekibi de rekortmen otomobilin ve lastiklerinin icabına bakarak bu dünya rekorunda kendi payına düşeni yaptı. Ekip, lastikleri hızlıca değiştirmeyi ve otomobil ile lastiklerin durumunu gerçek zamanlı olarak pilota aktarmayı başardı. Yeni dünya rekoru sahibi Vesa Kivimaki,
"Otomobille iki tekerlek üstünde ulaşılan en yüksek hız rekorunu kırmak için daha önce de denemelerim olmuştu, ancak bu denemeler başarıya ulaşmamıştı. Bir noktada, rekor getirecek hıza ulaşmanın kilit unsurunun, olağanüstü dayanıklı lastiklere sahip olmak olduğunu fark ettim. Nokian Tyres ve Vianor ile olan iş birliğimiz, bu rekoru kırmayı mümkün hale getirdi"" diyor.

"Otomobille iki tekerlek üstünde ulaşılan en yüksek hız rekorunu kırmak için daha önce de denemelerim olmuştu, ancak bu denemeler başarıya ulaşmamıştı. Bir noktada, rekor getirecek hıza ulaşmanın kilit unsurunun, olağanüstü dayanıklı lastiklere sahip olmak olduğunu fark ettim."
Vesa Kivimäki, Dublör

Otomobille iki tekerlek üstünde ulaşılan en yüksek hız dalında dünya rekoru, Guinness Dünya Rekorları (Guinness World Records) organizasyonu tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde kırıldı. Otomobilin, rekor denemesi için üretilmiş bir prototip değil, seri üretim olması gerekir. Otomobil, her iki yöne doğru gerçekleşen hız denemesi için tanınan bir saatlik süre içerisinde, başlangıç noktasından itibaren yüz metre aralıklarla yerleştirilmiş hız ölçüm noktalarından geçmek zorundadır. Dünya rekoru, bu iki ölçüm sonucunun ortalamasının alınmasıyla tespit edilir.

Rekor denemesi, 2 kilometre uzunluğundaki ve 50 metre genişliğindeki bir pistte gerçekleşti. Ortalama hız ölçümünde dikkate alınan mesafe 100 metreydi. Önceki rekor, İsveçli Göran Eliason'un otomobille iki tekerlek üstünde ulaştığı 181,25 km/sa (112,62 mil/sa) ile 1997 yılında kırılmıştı.