Bay Kivimaki: olması gerektiği gibi çılgın

Bir otomobil, iki tekerlek, 186 km/sa üzeri hız! Sıkı bir profesyonel dublör olan Harmalı Vesa Kivimaki, iki tekerlek üstünde ulaştığı hızla otomobilini yeni bir dünya rekoruna taşıdı. Ağustos ayının sonunda Seinajoki Havalimanı'nda kırdığı dünya rekorunun ardından kendisi, mutlu ama aynı zamanda şaşırtıcı bir şekilde sakin görünüyor.

Kivimaki, otomobille iki tekerlek üstünde ulaşılan en yüksek hız dalında dünya rekorunu kırmayı uzun zamandan beri hayal ediyormuş.
Kivimaki, "İki tekerlek üstünde araba kullanmaya bundan 15 yıl önce başladım ve gerek Finlandiya'da gerek yurtdışında sayısız aksiyon gösterisi gerçekleştirdim. Ama kaydettiğimiz hızların bununla hiç alakası yoktu. Ama hayalim, otomobille iki tekerlek üstünde dünyanın en hızlısı olmaktı" diye belirtiyor.

"Ama hayalim, otomobille iki tekerlek üstünde dünyanın en hızlısı olmaktı" diye belirtiyor."
Vesa Kivimäki, Dublör

Ve artık oldu.
Kivimaki, "Nokian Tyres'ın otomobille buz üstünde ulaşılan en yüksek hız dalında 2013 yılında dünya rekoruna imza attığını biliyordum. Lastik dayanıklılığını iyileştirmek için Aramid Yanak teknolojisini geliştirmiş olduklarını fark ettiğimde, rekor denemesini Nokian Tyres ile iş birliği içerisinde yapmak istedim" diyor.

Çiftlik gösterilerinden profesyonel sürücülüğe

Kivimaki'yi tecrübeli bir pilot olarak nitelendirebilirsiniz: Kendisi 6 yaşından beri araç kullanıyor ve 12 yaşındayken, babasının arabasını iki tekerleğe kaldırmaya çalışırken devirmeyi bile başarmış. Kivimaki, çiftlik yarışlarına 14 - 15 yaşlarındayken arkadaşlarıyla birlikte başlamış. O zaten bir dublörmüş. O zamanlar bile iki tekerlek üstünde gidebiliyormuş. Diğer çocuklar çiftlik yarışı otomobillerini uzun süre kullanabiliyordu ama Kivimaki kendi otomobilini çoğu zaman tek seferde dağıtıyordu.
"Küçükken, efsanevi televizyon dizisi Kara Şimşek ve onun maharetleri bana ilham veriyordu" diyor.

Kivimaki ehliyetini aldığında, Finlandiya Ralli Şampiyonasında yarışmaya başladı. Bu, kendisi dublörlüğe yoğunlaşmaya karar vermeden önce yaklaşık beş yıl kadar devam etti. Milenyuma girerken 23 yaşında olan virtüözümüz otobüsleri iki tekerlek üstünde sürebiliyordu. Bu nedenle, küçük bir iş kurdu ve geçimini sağlamak için dublörlük yapmaya başladı. Crazy Drivers ekibi 2001 yılında kuruldu ve bu yıl, 15. yıl dönümünü kutluyor.

Akıllı delilik

Kivimaki'ye bir dublörü iyi yapan özellikler nelerdir diye sorduğumuzda, cevap çok netti:
"Her şeyden önce, soğukkanlı olmanız gerekir. Dublörler işleri hiçbir zaman aceleye getirmemelidir. Bunun yerine, daima sakin hareket etmelidir" diye vurguluyor.

Her denemeden önce, Kivimaki, performansın aşamalarını dikkatlice gözden geçiriyor ve doğru sırayla hareket etmeye odaklanıyor. Başlamadan önce, tüm düşündüğü bundan ibaret ve böyle de olması gerekiyor.
Kivimaki, "Hayallere dalar ve dublörlükten önce başka şeyleri düşünmeye başlarsanız, başarısız olma riski çok yüksektir" diyor.

Gerek gösteriden önce gerek gösteri sırasında korkuya hiç mahal vermiyor.
"Korkmaya başladıysanız, en iyisi bu işi bırakın" diyor.

"Korkmaya başladıysanız, en iyisi bu işi bırakın."
Vesa Kivimäki, Dublör

Her zaman bir rekortmen

Kivimaki, önceden de dünya rekoru denemelerinde bulunmuştu. 2003 yılında, otomobille uzun atlama dalında dünya rekorunu kırmayı denedi. O tarihte, 73 metre olan dünya rekoru, Kivimaki'nin otomobili rampaya varmadan hemen önce arızalandığı için kırılmamıştı. Teknik aksaklığa rağmen, otomobil 57 metre gibi hatırı sayılır bir mesafede uçmayı başarmıştı.

Ertesi yıl, birbiri ardına dizilmiş, 12 adet yanan otomobile başka bir otomobille çarparak araba dominosu dalında dünya rekoru kırmayı denedi. Yaşadığı motor sorunu bu rekoru engellemiş olsa da yedi otomobile çarparak devirmeyi başardı.
Kivimaki, "Vianor'un pit ekibini o zaman da kullanabilirdim" diyerek gülüyor.

Kendisinin ileriye dönük hedefleri de pek makul sayılmaz. Bu yeni başarı, onu yalnızca daha da hırslandırmaya yaramışa benziyor.
Kivimaki, "Otomobille iki tekerlek üstünde 200 km/sa (124 mil/sa) hıza ulaşabileceğime inanıyorum. Bunun yanı sıra, yarım dorseli bir tırı da bu BMW'yi kullandığım gibi kullanarak bir rampadan uçmak istiyorum.

Emektar dublör, kendisinin ömürlük hayalini gerçeğe dönüştürdükleri için Nokian Tyres'ın ürün geliştirme ekibi ve Vianor'un uzman pit ekibine çok müteşekkir.
Kazanmanızı sağlayan mucizevi karışım, çılgınlık ve cesaret olsa gerek. Dahası, bu rekoru bir İsveçlinin elinden almayı başardık" derken sırıtmayı da ihmal etmiyor.

"Kazanmanızı sağlayan mucizevi karışım, çılgınlık ve cesaret olsa gerek. "
Vesa Kivimäki, Dublör