Flat Run lastik teknolojisi

Nokian FRT (Flat Run Teknolojisi) araba lastikleri için özel bir lastik yapısıdır. Lastik basıncı olmadan bile FRT özellikli bir lastikle sürüş yapılabilmesini sağlar. Bazı araba üreticileri kaza sonucu hasar oluşmasından sonra servise kadar güvenli bir sürüş yapılabilmesi için arabalarında yalnızca bu türde lastikler kullanır.

Nokian FRT lastikler normal lastiklere göre daha sağlam bir yapıya sahiptir. Lastik yanlarında bulunan özel bileşen patlak lastikle sürüş yaparken lastik yanlarına ekstra sertlik verir. Normal basınçta, FRT lastikler normal lastikler gibi iş görür.

Nokian Flat Run lastiklerle sürüş

Araba tamamen yüklüyken, patlak lastikle yaklaşık 50 kilometre yol alabilirsiniz. Arabada yalnızca sürücü bulunuyorsa arabanın yol alabileceği mesafe 150 kilometreye kadar çıkar.

Nokian Tyres saatte maksimum 80 kilometre hızla gidilmesini önerir. Çok kaygan yollarda, hız saatte yaklaşık 50 km olmalıdır.

Güvenlik nedeniyle, patlasa da yol alabilen lastikler yalnızca BT sistemiyle bütünleşik halde bulunan hava basıncı izleme özelliğine veya lastik basıncı değiştiğinde uyarı veren diğer sistemlere ve sürüş dengesi yönetim sistemine (ESP) sahip arabalara takılabilir.

Nokian Tyres tarafından üretilen Flat Run lastiklerin onarımı

Bu yapıya sahip lastikler, önerilen basıncın altında veya inikken sürüş yapılmadığından kesinlikle eminseniz uygun iç lastiksiz tamir yöntemi kullanılarak sırt deseni alanından onarılabilir (çivi batması gibi durumlarda). Önerilen basıncın altında sürüş yapılıp yapılmadığını gözlemlemek için lastiği içeriden ve dışarıdan yaklaşarak incelemeniz gerekir.

Lastik inikken kısa bir mesafe sürüş yapılması bile lastik yanı bileşeninde ve çevresinde gözle görülemeyen yırtılmalara neden olabilir.

Güvenlik özellikleri bakımından, kuşku duyulan lastiklerin onarılmamasını, bunun yerine değiştirilmesini öneririz.

Bu onarım prosedürü H hız kategorisine kadar olan lastikleri kapsar: Daha yüksek hız kategorilerindeki (V / W / Y) lastiklerin onarılmasını önermeyiz.