Lastiklerin güvenlik üzerindeki etkisi

Araç ve yol arasındaki tüm yönlendirme, frenleme ve hızlanma güçleri lastikler tarafından sağlanır. Lastikler arabanızın en etkin güvenlik ekipmanıdır - aracınızı yolda tutan da onu kontrol edebilmenizi sağlayan da avuç içiniz boyutundaki dört adet temas alanıdır.

Lastiklerin güvenlik ve araba üzerindeki etkisi özellikle de zorlu ve hızla değişen koşullar altında kendini belli eder: karda veya buz üzerinde, ıslak bir yolda veya aniden ortaya çıkan durumlarda.

Lastiklerin işlevselliği açısından doğru sırt deseni ve lastik basıncı hayati önem taşır. Lastikler aşındığında, lastiklerin ıslak yol tutuş ve kızaklama özellikleri önemli ölçüde geriler ve kaza riski artar. Yeterli basıncı olmayan lastikler arabanın zorlu koşullar altında daha zor kontrol edilebilmesine neden olur ve arabanın yanlara çekmesine neden olur ve yetersiz lastik basıncı lastiğin patlamasına bile neden olabilir.

Kuzeyin zorlu koşulları lastiklerden çok daha fazlasını talep eder. Lastikler en zorlu hava koşullarında bile yol tutuşunu korumalıdır. Kış zamanı yol yüzeyi sürtünmesinin sürtünme katsayısı ıslak buz için 0,1 ve kuru asfalt için neredeyse bir arasında değişiklik gösterir.  Mutlak yol tutuşa ek olarak enine ve boyuna yol tutuş arasındaki doğru ilişki kar fırtınası veya sulu karda bile ileriye dönük iyi özellikler ve direksiyon hakimiyeti yanıtı sağlar.