AB lastik etiketi yenilemesi

AB lastik etiketi yenilemesi

AB lastik etiketi bu yıl yenileniyor. Bunun bir lastik satıcısı olarak sizin açınızdan anlamı nedir?

AB lastik etiketinin revize edilmiş bir sürümü 1 Mayıs 2021 itibarıyla yürürlükte olacak. Bu revizyon, etiketin içeriğinde ve nasıl sergilenmesi gerektiği konusunda çeşitli değişiklikler getiriyor.

AB lastik etiketi, 2012 yılından bu yana AB bölgesinde satılan binek araç, SUV ve minibüslere yönelik her türlü yaz, dört mevsim ve çivisiz kış lastiklerinde zorunlu oldu. Yakıt verimliliği, ıslak zeminde yol tutuşu ve dış yuvarlanma  sesi olmak üzere üç sınıflama ölçütüne sahip etiketin amacı, sürücülerin lastik satın alırken daha fazla bilgiye dayanarak seçim yapabilmesini kolaylaştırmak. Etiketin yenilenmesi ile daha güvenli ve yakıt açısından verimli lastiklerin seçilmesinin daha da kolaylaştırılması hedefleniyor.

 

 

1 Mayıs 2021 itibarıyla AB lastik etiketinde yeni olan ne var?

Karlı yol tutuş işareti ve buzlu yol tutuş işareti

Islak yol tutuşu ve yakıt verimliliği sınıfları yenilendi

Kamyon ve otobüs lastiklerini kapsıyor

Yeni etiket, eskisi ile aynı üç sınıflamayı içeriyor. Ancak ıslak zeminde yol tutuşu ve yakıt verimliliğindeki sınıflar, diğer ev cihazlarına benzer olacak şekilde yenilenmiş durumda. Boş sınıflar kaldırıldı ve ölçek A ila E arasında olacak hâle getirildi. Ek olarak, ses sınıfını da A ila C arası harflerle belirtmek için yeni bir yol mevcut, ancak desibel düzeyi önceki gibi kaldı. 

Yeni etiket, eski ölçütlere ek olarak Karlı Yol Tutuş İşareti ile Buzlu Yol Tutuş İşareti eklentisine sahip. Ağır karlı yol koşulları için onaylanan bir lastik Karlı Yol Tutuş İşareti alırken, uluslararası buzlu yol tutuş test yönteminden geçen bir lastik ise etiketinde Buzlu Yol Tutuş İşareti taşıyor.

Yeni etiket, Avrupa Enerji Etiketlemesi Ürün Sicili veya diğer adıyla EPREL üzerinde lastik hakkında daha fazla bilginin görülebilmesi için taratılabilecek bir QR kodu içeriyor. Lastik etiketi aynı zamanda EPREL üzerinden indirilebiliyor ve çıktısı alınabiliyor.

Lastik diş yüzeyinde fiziksel etiket kullanımı, aynı zamanda bugüne kadar yalnızca pazarlama materyalleri ve teknik belirtimlerde etiket sınıflarının gösterilmesinin zorunlu olduğu kamyon ve otobüs lastiklerini de içerek şekilde genişletilecek. Buzlu yol tutuşu işareti, kamyon ve otobüs lastikleri için geçerlilik taşımıyor.

Lastik etiketi neden yenileniyor?

Daha fazla kış güvenliği

Daha iyi yol güvenliği

Daha düşük emisyonlar

Daha iyi yol güvenliği: Yeni Karlı ve Buzlu Yol Tutuş İşaretleriyle İskandinavya ülkelerindeki gibi ağır kış koşullarının yaşandığı bölgelerdeki sürücülerin kış şartlarında daha güvenli lastikleri satın almaları kolaylaşıyor.

Daha düşük emisyonlar: Yenilenen etiket, sürücülerin yakıt açısından daha verimli lastikler seçmelerini ve böylelikle trafik emisyonlarını azaltmalarını sağlamayı hedefliyor.

Ne yapmanız gerekiyor?

Açıkça görünür olması gerekiyor

Dijital olarak sunulması gerekiyor

Yardımcı olmaktan memnuniyet duyuyoruz

Yeni mevzuat, etiket bilgilerinin satış noktanızda açıkça görünür olmasının zorunlu olduğunu belirtiyor. Lastik satış noktasında fiziksel olarak bulunmuyorsa, bilgilerin dijital olarak sağlanması gerekiyor.

Etiket ve görünürlüğüne ilişkin zorunlu işlemler konusunda size sürekli olarak güncel bilgiler sunacağız.

 

Nokian Tyres sizin için ne yapıyor?

Nokian Tyres, önceden de olduğu gibi her lastiği ilgili AB lastik etiketiyle sunuyor. Ayrıca sizin için ürettiğimiz her türlü tanıtım materyalinde de mevzuatın gerektirdiği üzere lastik etiketi bilgileri yer alıyor. Ek olarak, tüm ürünlerimizi de EPREL veritabanına kaydediyoruz.

Tedarikçi tarafından 1 Mayıs 2021 öncesinde piyasaya sürülmüş olan lastiklerin yeniden etiketlenmesinin gerekmediğini lütfen unutmayın. Bir süre piyasada eski ve yeni etiketli lastikler bulunacaktır.

Aracınız için en iyi lastiği bulun