AB lastik etiketi nedir?

AB lastik etiketi nedir?

Aracınız için en iyi lastiği bulun

2021 yılından bu yana, AB lastik etiketi sürücülere AB bölgesinde satılmakta olan lastikler arasında karşılaştırma yapma olanağı sağlar. Etiket, ev cihazlarındaki enerji verimliliği etiketlerini hatırlatır ve lastiklerin güvenliliği ve yakıt ekonomisine göre sınıflandırılmasını sağlar. Etiket; lastiğin ıslak yol tutuşu, yuvarlanma gürültüsü ve yakıt verimliliğinin yanı sıra, kış lastiklerinin buzlu yol tutuşu ve karlı yol tutuşunu da gösterir. Etiket üzerindeki tüm değerler, AB bölgesinde lastik satışı yapan tüm lastik üreticilerinin kullandığı yerleşik test uygulamalarının sonucudur. Etiket; binek araç, SUV, minibüs, kamyon ve otobüsler için olan her türlü yaz, dört mevsim ve çivisiz kış lastiği için geçerlidir.

ETİKETİN HEDEFİ, DAHA GÜVENLİ VE YAKIT AÇISINDAN DAHA VERİMLİ LASTİKLERİN SEÇİMİNİ BASİTLEŞTİRMEKTİR

Lastik etiketinin hedefi, lastik satın alırken bilgiye dayalı seçimler yapabilmenizi sağlamaktır. Etiketin üzerindeki bilgiler, size lastiğin ıslak, karlı veya buzlu yollarda güvenliliğini, aracınızın yakıt tüketimine etkisini ve lastiğin siz aracı kullanırken dışarıdan ne kadar yüksek sesli olduğunu söyler. Etiket değerlerine göre ihtiyaçlarınıza en uygun olan lastiği seçmek daha kolay bir hâle gelir.

Etiketi okurken göz önünde bulundurmanız gerekenler, olağan sürüş koşullarınıza ve yaz lastiği mi kış lastiği mi aradığınıza bağlıdır. Örneğin ıslak yol tutuşu, yaz aylarında çok yağmur alan bir bölgede kullanılan bir yaz lastiği için önemli bir değerdir, ama diğer yandan hafif ve yağmurlu geçen kışların yaşandığı bir bölgede kullanılan bir kış lastiği için de eşit derecede önemlidir. Benzer şekilde, zorlu kış koşulları için tasarlanmış olan ve buzlu ya da yoğun kar yağmış bölgelerde kullanılması amaçlanmış bir kış lastiğinin ıslak yol tutuşu değeri ise karlı ve buzlu yol tutuşu değerleri kadar önemli değildir.

Etiket her ne kadar lastik modelleri arasında karşılaştırma yapmayı kolaylaştırsa da, nihai satın alma kararından önce lastik şatış uzmanları, bağımsız dergi test makaleleri ve lastik üreticilerinin web sitelerine de danışılması önerilir.