AB LASTİK ETİKETİ SİZE LASTİK SATIN ALMADA NASIL YARDIMCI OLUR?

AB LASTİK ETİKETİ SİZE LASTİK SATIN ALMADA NASIL YARDIMCI OLUR?

Aracınız için en iyi lastiği bulun

Lastik etiketindeki sınıflandırma değerleri, standartlaştırılmış sınıflandırma bilgileri ile lastik modelleri arasında karşılaştırma yapmayı kolaylaştırmak için bir yol sunar.

AB lastik etiketi, 2012 yılından bu yana AB bölgesinde binek araçlar, SUV'lar, minibüsler, kamyonlar ve otobüsler için olan her türlü yaz, dört mevsim ve çivisiz kış lastiklerinde zorunlu hâle geldi. Yakıt verimliliği, ıslak yol tutuşu ve dış yuvarlanma gürültüsü ile kış lastikleri için olan karlı ve buzlu yol tutuşu gibi sınıflandırma değerlerine sahip olan etiketin hedefi, sürücülerin daha güvenli ve yakıt açısından daha verimli lastikleri daha kolay seçmesini kolaylaştırmak oldu. Etiket, lastiğin sırtına yapıştırılan bir etikettir, ancak bilgiler aynı zamanda lastik üreticileri veya satıcılarının web sayfalarında çevrimiçi olarak ve lastik mağazalarında da bulunur.

 

 

ISLAK YOL TUTUŞU

ISLAK YOLDA GÜVENLİK

AB lastik etiketi ıslak yol tutuşu sınıflandırmasında A en iyi yol tutuşu, E ise en zayıf yol tutuşu anlamına gelir. Özellikle yaz lastikleri için ıslak yol tutuşu güvenlik açısından önemlidir, çünkü aracın ıslak yollarda fren yeteneğini gösterir. Kusursuz ıslak yol tutuşuna sahip lastiklerin daha kısa fren mesafeleri, daha stabil hakimiyeti ve daha iyi sürülebilirliği söz konusudur.

YAKIT VERİMLİLİĞİ

DAHA YEŞİL VE DAHA EKONOMİK SÜRÜŞ

Yakıt verimliliği, etiket üzerinde A ila E arası bir değerde gösterilir. A sınıfı lastik, yakıt tüketimini en az etkileyen, E sınıfı lastik ise en çok etkileyendir. Yüksek kalitede bir lastik, yakıt masrafları açısından önemli tasarruf sağlayabilir. A sınıfı bir lastikle bir aracın örneğin B sınıfı bir lastik kullanımına kıyasla sürüş sırasında yüz kilometrede 0,1 litre daha az yakıt tüketmesi mümkündür. En iyi dereceyle en kötü olanın karşılaştırmasında yıllık yakıt tasarrufu yaklaşık 90 litre olabilir.

YUVARLANMA GÜRÜLTÜSÜ

DAHA AZ GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ

Dış yuvarlanma gürültüsü etiketi, lastik seslerinin aracın dışındaki insanlar için ne kadar yüksek olduğunu açıklar. Diğer bir ifadeyle, aracın iç gürültüsünü göstermez. Dış yuvarlanma gürültüsü, desibel cinsinden ifade edilir ve A, B ve C harfleri A en sessiz olacak şekilde sesin yükseklik düzeyini belirtir.

KARLI YOL TUTUŞU VE BUZLU YOL TUTUŞU

KIŞ AYLARINDA GÜVENLİK

Yukarıdaki değerlere ek olarak, ağır kış koşulları için onaylanan bir lastik Karlı Yol Tutuşu İşaretine sahiptir. Uluslararası buzlu yol tutuşu test yöntemini geçen bir lastik ise etiketinde Buzlu Yol Tutuşu İşaretini taşır. Bu işaretler, size lastiğin kış yollarında güvenli yol alma yeteneği konusunda bilgi verecektir. AB lastik etiketi çivili lastiklere uygulanmaz, bu nedenle lastik seçerken olağan sürüş koşullarınızı da göz önünde bulundurun.