AB LASTİK ETİKETİ SİZE KIŞ İÇİN GÜVENLİ LASTİK SEÇMEDE YARDIMCI OLUR

AB LASTİK ETİKETİ SİZE KIŞ İÇİN GÜVENLİ LASTİK SEÇMEDE YARDIMCI OLUR

Aracınız için en iyi lastiği bulun

KARLI VE BUZLU YOL TUTUŞU DEĞERLERİ, LASTİĞİN KIŞ GÜVENLİLİĞİNİ GÖSTERİ

Genellikle kullandığınız kış koşullarında güvenli bir lastik seçmenize rehberlik etmek için, kış için resmi onaylı lastikler üzerindeki AB lastik etiketi ıslak zemin yol tutuşu, yuvarlanma gürültüsü ve yakıt verimliliği sınıflarına ek olarak Karlı Yol Tutuşu ve Buzlu Yol Tutuşu İşaretlerini de gösterir. Islak yol tutuşu ve buzlu yol tutuşu genellikle birlikte kullanılmayan özelliklerdir, bu nedenle etiketin üzerindeki bilgiler sürücülere tüm faktörleri göz önünde bulundurarak kendi bölgelerinin kış koşulları için en iyi lastikleri seçme olanağı sağlar. İskandinavya'da çoğu kış gününde ülkenin birçok kısmında buzlu yol tutuşa ihtiyaç duyulurken, Orta Avrupa'da ise bir kış lastiğinin ıslak yol tutuşu da önemli bir özelliktir.

Buzlu Yol Tutuşu İşareti, Kuzey ülkelerinin zorlu kış koşulları için uygun lastiklerle, Orta Avrupa için yeterli yüksek kar performansını gösteren lastikler için izin verilen Karlı Yol Tutuşu İşareti arasında ayrım yapar.

İşaretler, 1 Mayıs 2021 itibarıyla çivisiz kış lastik etiketlerinde görünmektedir. Çivili lastikler AB lastik etiketi kapsamı dışındadır.