FacebookInstagramLinkedInPinicon-playscroll-downsearchTwitterWhatsappYouTube

AB'nin lastik etiketleri yaz lastiği seçmenize yardımcı olur

Aracınız için en iyi lastiği bulun

Bir yıldan uzun süredir yeni lastiklerde kullanılan AB lastik etiketi, müşterilerin farklı lastikleri karşılaştırmasına yardımcı oluyor. Ancak, çoğu sürücünün bu etiketlerden hala haberi yok. Bu etiket, elektrikli ev aletlerinde kullanılan enerji verimliliği etiketlerine benziyor; lastikleri güvenlik ve maliyet açısından karşılaştırmanıza yardımcı olacağı için, bu etiketleri iyice öğrenmelisiniz.

Yeni lastiklerde 2012 yılı Kasım ayından bu yana AB lastik etiketleri kullanılıyor. Bu etiket, lastiğin ıslak zeminde yola tutunma, yuvarlanma gürültüsü ve yakıt ekonomisi özelliklerini tanımlıyor.

Finlandiya yollarının yaz mevsimindeki durumu açısından ıslak zeminde yola tutunma karakteristiği özellikle önem arz eder ve yaz lastiklerinizi seçerken bu konuda hassas davranmanızı öneririz. AB lastik etiketi sınıflandırmasında A, en iyi yola tutunma ve F en kötü yola tutunma karakteristiği anlamına geliyor.

'Nokian Tyres Teknik Müşteri Hizmetleri Yöneticisi Matti Morri, "Bu etiketin, suda kızaklama veya lastiğin ıslak yüzeylerdeki yol tutuşu hakkında hiçbir bilgi sağlamadığına dikkat edilmesi gerekiyor. Bu etiket sadece ıslak yollardaki frenleme mesafesini ölçüyor" diye uyarıyor.

Yuvarlanma direnci, lastiğin yakıt verimliliğini ölçmek için kullanılır. Yuvarlanma direnci sınıfı iyileştikçe tüketilen yakıt miktarı azalır.

'Morri, "Yüksek kaliteli bir lastik yakıt maliyetleri bağlamında önemli tasarruflar ortaya çıkarabilir. Örneğin, A sınıfı bir lastik takılan bir otomobil, B sınıfı lastikle kullanılan bir otomobile kıyasla her yüz kilometrede yaklaşık 0,1 litre daha az yakıt tüketir" diye açıklıyor.

En iyi ve en kötü lastik derecelendirmeleri karşılaştırıldığında, yakıt tasarrufu miktarı yılda 90 litreyi bulabilir.

Dış yuvarlanma gürültüsü etiketi, otomobilin dışındaki insanların işittiği lastik sesinin ne kadar gürültülü olduğunu ifade eder. Başka bir deyişle, aracın iç mekan gürültüsünü belirtmez. Dış yuvarlanma gürültüsü, üç sınıfta desibel olarak gösterilir. Etiketin üstündeki siyah çizgilerin sayısı arttıkça, dış yuvarlanma gürültüsü de yükselir.