Dış yuvarlanma gürültüsü

Daha Sessiz

Dış yuvarlanma gürültüsü

Yeni AB lastik etiketleri, dış yuvarlanma gürültüsünün geliştirilmesine odaklanır. İç gürültü değerlendirilmemektedir. Milyonlarca otomobil daha sessiz lastiklere sahip olsaydı, gürültü kirliliği önemli oranda azaltılabilirdi. Lastiklerden kaynaklanan dış yuvarlanma gürültüsü desibel ile ölçülür. Dış yuvarlanma gürültüsü, otomobilin içinde duyulan gürültüden farklıdır.

  • Desibel [dB(A)] olarak bildirilen gürültü değerine ek olarak, bu etiket; lastik gürültü seviyesinin ileriki tip onayının maksimum değerini aşıp aşmadığını (3 siyah dalga = gürültülü lastik), ileriki tip onay gereksinimlerini karşıladığını veya 3 dB'ye kadar daha sessiz (2 siyah dalga = ortalama lastik) ya da yeni tip onayı ile zorunlu kılınandan 3 dB'ye kadar daha sessiz (1 siyah dalga = sessiz lastik) olduğunu gösterir. Lastik onay kriterleri 2012 yılı Kasım ayı itibariyle değişmiştir.


Desibel ile gösterilen üç sınıf mevcuttur. Etiketin üstündeki siyah çizgilerin sayısı arttıkça, dış yuvarlanma gürültüsü de yükselir. Ölçülen değer, dB olarak da belirtilir.

Yakıt tasarrufu ve yol güvenliği olguları çok büyük oranda sürücünün davranışına bağlıdır. Şu konuları dikkate alın: 

  • Ekonomik sürüş yakıt tüketimini hatırı sayılır oranda azaltabilir 
  • Yol güvenliğini ve sürüş konforunu optimize etmek için lastik basıncı düzenli aralıklarla kontrol edilmelidir 
  • Lastik basıncının çok düşük olması durumunda lastik normalden daha hızlı aşınır. Bu aynı zamanda, yakıt tüketimini etkiler ve yol güvenliği açısından belirgin bir risk oluşturur. 
  • Sorumlu bir sürücü, lastiklerinin özelliğinin ve durumunun daima bilincindedir. Yalnızca, aracını ve lastiklerini tanıyan bir sürücü, hızı ve güvenli mesafeyi mevcut hava koşullarına göre ayarlayabilir.