Islak zeminde yola tutunma

Daha güvenli seyahat

Islak zeminde yola tutunma

Yaz lastiklerinin güvenliği açısından ıslak zeminde yola tutunma özellikle önem arz eder. Bu kavram, otomobilin ıslak yollarda frenleme yeteneklerini ifade eder. A en iyi sınıf ve F en kötü sınıftır. D ve G sınıfları kullanılmamaktadır.

Islak zeminde yola mükemmel tutunma özelliklerine sahip lastiklerin frenleme mesafesi daha kısa, yol tutuşu daha stabil ve direksiyon hakimiyeti daha iyidir.

Islak zeminde yol tutuş dereceleri yanlış yönlendirir

Lastiğin ıslak zeminde yola tutunma derecesi, lastiğin gerçek kış koşullarına ne ölçüde uygun olduğunu göstermez. Örneğin, Kuzeyin çivisiz kış lastikleri; kırıcı yol şartlarında, çok kaygan, buzlu ve karlı zemin koşullarında seyahat için özel olarak üretilir. Orta Avrupa koşulları için geliştirilen çivisiz lastikler, buz üstünde yola tutunma pahasına, hızlı sürüşü ciddi manada etkiler.

Bu iki lastiğin frenleme mesafeleri arasında dört otomobilin uzunluğuna eşit fark oluşur


Etiket, lastiğin ıslak asfaltta 80 km/sa ile fren yapıldığında ölçülen frenleme mesafesini ifade eder. Örneğin, A sınıfı ile F sınıfı arasındaki durma mesafesi farkı, 18 metreden ya da dört otomobilin uzunluğundan daha fazla olabilir. Birbirine yakın kategoriler arasındaki fark, bir otomobilin uzunluğu (3 ila 6 m) kadardır.

›› En iyi ve en kötü A ile F sınıfları arasındaki frenleme mesafesi farkı en az 18 metre daha kısadır.
›› Birbirine yakın sınıflar. Örnek: B ile C sınıfları arasındaki frenleme mesafesi, bir otomobilin uzunluğu kadar daha kısadır.

Yakıt tasarrufu ve yol güvenliği olguları çok büyük oranda sürücünün davranışına bağlıdır. Şu konuları dikkate alın: 

  • Ekonomik sürüş yakıt tüketimini hatırı sayılır oranda azaltabilir 
  • Yol güvenliğini ve sürüş konforunu optimize etmek için lastik basıncı düzenli aralıklarla kontrol edilmelidir 
  • Lastik basıncının çok düşük olması durumunda lastik normalden daha hızlı aşınır. Bu aynı zamanda, yakıt tüketimini etkiler ve yol güvenliği açısından belirgin bir risk oluşturur. 
  • Sorumlu bir sürücü, lastiklerinin özelliğinin ve durumunun daima bilincindedir. Yalnızca, aracını ve lastiklerini tanıyan bir sürücü, hızı ve güvenli mesafeyi mevcut hava koşullarına göre ayarlayabilir.