Lastik aşınmasını kontrol edin

Lastik aşınmasını kontrol edin

Aracınız için en iyi lastiği bulun

Evinizde bulunan araçları kullanarak lastiklerinizin durumunu kolayca test edebilirsiniz. Kibrit ve bozuk para testleri çivisiz lastiklerin durumunu değerlendirmek için özellikle uygundur.

Tüm yeni Nokian Tyres ürünlerinde Güvenli Sürüş Göstergeleri bulunur. Sürücü lastiklerin durumunu ve güvenliğini kontrol etmek için göstergeleri kullanabilir. Gösterge lastiğin orta yüzeyinde bulunur ve lastiğin ana oluğunun derinliğini, yani ne kadar sırt deseni kaldığını, milimetre cinsinden gösterir.

Kibritle test etme

Ucunda 3-4 milimetrelik sülfürlü alan bulunan sıradan, beş santimetrelik bir kibritle güvenliği ölçebilirsiniz. Kibrit oluğa yerleştirildiğinde ucu gözükmemelidir. Lastiğin birden fazla noktasında testi gerçekleştirin. Sülfürlü alan gözüküyorsa sırt deseni kış sürüşü için güvenli değildir. Minimum 4 milimetrelik oluk derinliği öneririz. Yasalara göre kış lastiklerinde 3 milimetre ve yaz lastiklerinde 1,6 mm sırt deseni gerekir.

İki avroluk bozuk parayla test

İki avroluk bozuk para lastik durumu hakkında daha iyi bir geri bildirim sağlar. Paranın kenarlarındaki gümüş bölüm dört milimetreden daha azdır. Bozuk para oluğa yerleştirildiğinde sırt deseni bloğunun hafifçe bile üzerinde kalıyorsa lastiklerinizi değiştirmeyi düşünmelisiniz.

Çivili lastiklerinizi inceleyin

Çiviler yerinde duruyorsa fakat yanlara doğru oynuyorlarsa lastiğin yol tutuşu önemli ölçüde azalmış demektir. Eğik bir çivi buza saplanmayacak ve çamurda ve karda yol tutuşu zayıf olacaktır. Çok sayıda çivi gevşemişse ve lastiklerin çivi sayıları arasında farklılık varsa lastiklerin yol tutuşu tehlikeli ölçüde zayıflayacaktır. Çivilerle ilgili yasalara göre lastikler arasındaki çivi sayıları açısından izin verilen maksimum fark %25 oranındadır. Lastiklerinizin güvenliğini değerlendirmek kullanışlı olsa da sonuçlar her zaman biraz kesinlikten uzak ve güvenilmez olacaktır - özellikle de sürücüler lastiklerinin durumunu abartmaya meyilli olduklarından. Bu nedenle Nokian Tyres yeni lastikleri için Güvenli Sürüş Göstergeleri'ni geliştirmiştir. Gösterge kalan sırt deseni ve güvenli kilometre miktarını doğru bir şekilde gösterir.