Kış lastiklerinizde daha fazla hava

Sıcaklığın lastik basıncı üzerinde çok büyük etkisi vardır. Yaz lastikleri için araç üreticisinin önerdiği lastik basıncının kullanılmasını tavsiye ederiz. Kış lastiklerini, yaz lastikleri için önerilene göre 0,2 bar daha fazla şişirmeniz gerekir. Sıcak bir garajdaki sıcaklık dışarıya göre 30 ˚C daha yüksek olabilir. Lastik basıncı içeride ölçülürse dışarının sıcaklığı için çok düşük olabilir.

Örnek: Garajın içindeki sıcaklık +20 ˚C iken dışarının sıcaklığı -10˚ C. Basınç garajın içinde ayarlanırsa dışarıya göre doğru basınç seviyesinin tutturulabilmesi için lastiklere eklenmesi gereken basınç önerilen değerden 30 kPa (0,3 bar) daha fazla olmalıdır.

Daha fazla güvenlik ve uzun kullanım ömrü

Doğru lastik basıncına ek olarak, sürücüler tek yönlü lastiklerin arabaya doğru şekilde takılmasını sağlamalıdır. Lastik yanındaki ok işareti dönüş yönünü gösterir.

Lastiklerin kullanım ömrünü uzatmak için her 5.000-10.000 kilometrede bir ön ve arka lastiklerin yerleri değiştirilebilir. Sonuç olarak, lastikler eşit olarak aşınır ve aralarında daha az aşınma farkı olur.

M+S (kış kullanımı için) işaretli lastikler dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. İlk 500 kilometrede (310 mil) ani hızlanmalardan ve frenlerden kaçının. Hafif frenler çivilerin sağlamlığını artırır: çiviler yerlerine tam olarak oturur ve lastiğin üzerinde kalırlar.