En üst seviye uzmanlık ve en son teknolojik bilgi birikimi

Lastik testleri pek çok bileşenin bir özetidir

Nokian Tyres, lastiklerini Ivalo'da profesyonel ve deneyimli personelinin kullandığı en son teknolojilerle test eder.

Test Merkezi Kasım ayının ortasından Mayıs ayının sonuna kadar durmaksızın çalışır. Kar ve buz üstünde gerçekleştirilen lastik testleri tutarlı koşullar ve hassas pist bakımı gerektirir.

Test Merkezinin farklı yüzeylerinde ve pistlerinde hızlanma ve frenleme testleri gerçekleştirenlerden biri de Ivalo'da her kış en az üç ay süreyle görev yapan test pilotu Janne Pynnönen'dir.

Janne Pynnönen
"En son teknolojiye ve en hassas cihazlara sahip olmamıza rağmen, neticede hiçbir şey insanın yerini tutamıyor."
Janne Pynnönen, Nokian Tyres plc Test Merkezleri test pilotu

Nokian Tyres Test Merkezi Test Pilotu Janne Pynnönen, "Tüm testler sabit bir düzen içerisinde gerçekleştiriliyor ve koşullar mümkün mertebe stabil olmak zorunda. En son teknolojiye ve en hassas cihazlara sahip olmamıza rağmen, neticede hiçbir şey insanın yerini tutamıyor.

En iyi lastikleri yalnızca onları kullanarak ve hissederek bulabilirsiniz" diye vurguluyor.

Yol ve lastik arasında

Nokian Tyres Ürün Geliştirme Yöneticisi Juha Pirhonen, test pilotlarıyla olan iş birliğinin ve etkileşimin çok önemli olduğunu düşünüyor.

Juha Pirhonen


Pirhonen, "Deneyimli pilotlar ve onların profesyonel becerileri, ürün geliştirme sürecinin en önemli parçalarından biridir. Yüksek nitelikli bir sonucu elde etmenin yolu, en üst seviye insan uzmanlığı ile en son teknolojiyi kullanma bilgisini harmanlamaktır.

Örneğin, bugünlerde kış lastiklerinin üstündeki çivilerin karakteristiklerini araştırmak için yüksek hızlı kamera kullanılıyor.

Pirhonen, "Yüksek hızlı kamera misal olarak, frenlemede çivilerin davranışını analiz etmek için kullanılabilir. Elde edilen sonuçlar, çivinin yapısını ve şeklini daha da işlevsel hale getirmemize ve lastiğin güvenlik karakteristiklerini artırmamıza olanak tanır" diyor.

Yüksek hızlı kamera, suda kızaklamaya karşı verilen mücadele açısından çok önemli bir araçtır.

Pirhonen gülerek, "Bu yöntemi kullanarak mühendisi yol ile lastik arasına güvenli bir şekilde koyabiliyoruz" diyor.

Pirhonen, "Sonuçları analiz ettikten sonra, farklı yapı ve sırt modellerinin suda kızaklamada nasıl çalıştığını ve lastiğin temas yüzeyinin şeklinin sabit bir lastiğe kıyasla gerçek sürüş koşullarında nasıl değiştiğini anlamak gibi, lastik ve yol arasındaki etkileşim hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olabileceğiz.

Dahası, doğal bir hadise olan suda kızaklama ile ilgili gerekli ek bilgileri de alacağız" diye belirtiyor.

Test pilotu Janne Pynnönen, amaç özellikle otomobil lastiklerinin güvenliğini ve kullanılabilirliğini üst seviyeye taşımak olduğunda Nokian Tyres'taki diğer lastik uzmanlarla düzenli olarak görüşüyor.

Pynnönen, "Proje yöneticileriyle iş birliği içinde olmak, bir test pilotunun işinin belki de en önemli kısmı. Test planlamalarına katılıyorum, testleri gerçekleştiriyorum ve hem nesnel hem de öznel sonuçları ürün geliştirme ekibine rapor ediyorum" diye özetliyor.

Ürün Geliştirme Yöneticisi Pirhonen, "Akıcı iletişim ve sonuçların sistematik bir şekilde analiz edilmesi test sonuçlarına dair ortak bir anlayışa ulaşmamızı garantiliyor. Sonuçlara ilişkin doğru neticeleri ancak bu şekilde çalışarak tespit edebiliriz" diye ekliyor.