Zor şartlarda lastikleri test etme

Nokian Tyres her zaman bugünün bir adım önündedir. Test faaliyetlerinin sürekli geliştirilmesi ve yeni şeyler öğrenilmesi sıradan sürücülerin faydasına olan benzersiz yenilikler oluşturmuştur. Yoğun testler ve kışı ve ürünlerimizi kapsamlı bir şekilde anlama ürün geliştirmenin nihai hedefine hizmet eder: güvenlik.

Gerçek çalışma koşulları altında yapılan test programına ek olarak, lastik geliştirme aynı zamanda çok sayıda laboratuvar testi, bilgisayar simülasyonu ve sınama testi gerektirir. Test aşaması iyi lastiklerle en iyilerini birbirinden ayırır. Kapsamlı sonuçlar elde edebilmek için testler şirketin kendi test merkezlerine ek olarak çok sayıda uluslararası pistte tekrarlanır.

"Farklı uygulamalar için özenle geliştirilen ve zorlu testlerden geçen ürünler kullanıcılarını etkiler ve başarıya giden yolu oluşturur."
Matti Morri, Nokian Tyres plc, Teknik Müşteri Hizmetleri Yöneticisi

Arktik Dairenin Kuzeyinde, Finlandiya’nın Lapland bölgesindeki Ivalo'da yer alan, şirketin 700 hektardan daha fazla bir alana yayılmış test merkezinde, ürün geliştirme ve test ekipleri ve test pilotları iyi lastiklerin arasından en iyileri seçebilmek için lastikleri testten geçirir.

Son teknoloji ekipmanlar, çeşitli testler ve yetenekli ve deneyimli insanlarla Ivalo'da kışın araba sürerken karşılaşılabilecek tüm zorlu durumların kapsamlı bir şekilde incelendiğinden emin olunur. Lastiklerinin yol tutuş sınırlarına meydan okumak ve bunları aşmak, nihai hedefi güvenlik olan zorlu geliştirme işimize hizmet eder.

30 hektardan büyük bir alana yayılan Nokia Test Merkezi'nde, Nokian Tyres kuzey yollarındaki neredeyse tüm sürüş koşullarını canlandırır.

Yüksek hız lastikleri ayrıca yurt dışında da test edilir

Hızlı ve yüksek performanslı araçlar için tasarlanan lastikler uygun hızlarda test edilmelidir. Nokia'daki test merkezi UHP (Ultra Yüksek Performanslı) lastiklerin istenilen şartlarda ve ayrıntılarla test edilmesi için yeterli değildir. Finlandiya'da mevsim değişiklikleri yaz lastiklerinin test sürelerinin çok kısa olmasına neden olur. Bunun için yurt dışındaki test pistlerine ihtiyaç duyulur.

Kapsamlı sonuçlar elde edebilmek için ıslak yol tutuş, kızaklama özellikleri ve direksiyon hakimiyetini diğer yerlerin yanında Idiada, İspanya ve Papenburg, Almanya'da test ederiz. Kış zamanı lastik testleri Güney Afrika'da yapılır.